Akcja „Miejsce przyjazne rodzicom i dzieciom” po raz pierwszy przeprowadzona została w Lublinie w 2011 r., zapoczątkowała przystosowanie przestrzeni publicznej w naszym mieście: urzędów, centrów handlowych, sklepów, kawiarni, restauracji, miejsc kultury (kin, muzeów) dla rodziców posiadających małe dzieci, w taki sposób, aby mogli oni w nieskrępowany sposób być uczestnikami życia społecznego czy kulturalnego wraz z dziećmi. Rezultatem akcji są: przewijaki w toaletach, wydzielone miejsca do karmienia niemowląt, krzesełka do karmienia w restauracjach, miejsca dla wózków, specjalne seanse kinowe, a także wyznaczone godziny zwiedzania dla rodziców w muzeach, bezpieczne kąciki do zabawy dla dzieci podczas załatwiania przez rodziców sprawy w urzędzie czy posiłku w restauracji. Na potrzeby akcji został opracowany regulamin, który określał zasady uczestnictwa oraz przyznawania oznaczeń. Przystosowane według wskazań miejsca zostały opatrzone specjalnym znaczkiem „MIEJSCE PRZYJAZNE RODZICOM I DZIECIOM”. Efektem prowadzonej akcji jest sieć miejsc przystosowanych dla rodziców z małymi dziećmi w naszym mieście oraz wzrost świadomości wśród inwestorów, przedsiębiorców oraz kierowników różnorodnych obiektów na potrzeby rodziców w tym szczególnym okresie życia.

Akcja prowadzona była w formie konkursu do 2016 roku. W ciągu V edycji zgłaszane miejsca poddawane były ocenie rodziców oraz Kapituły MPRiD i w rezultacie otrzymały oznaczenie „Miejsce przyjazne rodzicom i dzieciom”. Najlepiej zorganizowane miejsca otrzymały z rąk Pana Prezydenta Krzysztofa Żuka Certyfikat Miejsca przyjaznego rodzicom i dzieciom na dany rok podczas Gali promującej projekt Rodzina Trzy Plus.

Kto powinien przystosować przestrzeń, aby stać się Miejscem przyjaznym rodzicom i dzieciom?

Miejscem przyjaznym rodzicom i dzieciom powinny stać się wszystkie miejsca handlowo-usługowe, punkty gastronomiczne, urzędy, miejsca kultury, sportu i rekreacji, tworząc warunki pozwalające na przyjęcie rodziców z małymi dziećmi.


Jakie udogodnienia powinno stworzyć Miejsce przyjazne rodzicom i dzieciom?

  • przestrzeń do zabawy dla dziecka (np.: stolik, kolorowanki, dywanik/wykładzina, zabawki edukacyjne dla dzieci młodszych)
  • krzesełka do karmienia,
  • możliwość podgrzania pokarmu,
  • udostępnienie spokojnego miejsca do nakarmienia piersią,
  • możliwość przewinięcia dziecka np.: przewijak w toalecie lub pokój dla mamy z dzieckiem,
  • przystosowanie toalet: niższy sedes dla młodszych dzieci,
  • w restauracjach zdrowe menu dla dzieci.
  • w muzeach wyznaczony czas do zwiedzania dla rodziców z małym dzieckiem
  • w kosciołach msze dla rodziców z małymi dziećmi

Zwrócenie uwagi na rodziców z małymi dziećmi i przystosowanie przestrzeni publicznej do ich potrzeb miało na celu również umożliwienie rodzicom nieskrępowanego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym. Udogodnienia, jakie w wyniku akcji wprowadziły lokale usługowe, urzędy i miejsca kultury przyczyniły się do wzrostu w naszym mieście aktywności społecznej i zawodowej rodziców posiadających małe dzieci. Nastąpił także znaczny wzrost wydarzeń kulturalnych dla młodszych dzieci i otwarcie się na nie instytucji kultury.


Nie możemy jednak zapominać, że są także mieszkańcy, w też rodzice oraz turyści poszukujący przestrzeni ciszy i wypoczynku, która nie zawsze idzie w parze z dziecięcą radością życia i towarzyszącym jej hasłem. Dlatego warto korzystać z miejsc przystosowanych dla małych obywateli, szanując potrzeby wszystkich mieszkańców i gości naszego miasta.

Patronat honorowy akcji:

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Lublin

 

Patronat medialny akcji:

Kurier LubelskiRadio LublinTVP LublinER Radio

Top