Smyki

Koncerty muzyki klasycznej dla niemowląt i małych dzieci.

 

Koncerty „Smyki” są pomysłem Ewy Kuszewskiej realizowanym w Lublinie od 2011 roku we współpracy z lubelskimi instytucjami kultury: Filharmonią lubelską, Muzeum Lubelskim w Lublinie, Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Lublinie.  

Ideą muzycznych spotkań jest przybliżenie muzyki klasycznej i ukazanie jej w atrakcyjnej, przystępnej formie, dopasowanej do możliwości percepcyjnych najmłodszych dzieci.

Jak wynika z badań nad rozwojem muzycznym człowieka, na kontakt z wartościową muzyką artystyczną nigdy nie jest za wcześnie, a jej oddziaływanie we wczesnym okresie życia niesie ze sobą liczne korzyści, zarówno dla rozwoju muzycznego, jak i ogólnego. Kontakt z muzyką tzw. klasyczną pozwoli młodym odbiorcom zbudować pożądane przyzwyczajenia słuchowe, a w konsekwencji „zaprzyjaźnienie się z klasyką” i uznanie jej za własną.

Dysponujemy ogromną liczbą badań, z których wynika, że każdy człowiek jest ze swej natury muzykalny. To, co nazywamy brakiem zdolności muzycznych, jest raczej wynikiem braku odpowiednich doświadczeń we wczesnym dzieciństwie oraz zaniedbań edukacyjnych.
Podczas koncertów, najmłodsi melomani mają możliwość słuchania muzyki wokalnej i instrumentalnej, aktywnie uczestnicząc w jej wykonywaniu, poprzez grę na instrumentach, zabawy ruchowe czy wspólny śpiew, dzieci przyswajają najcenniejsze dzieła literatury muzycznej.

Koncerty "Smyki" od 2020 roku zostały włączone do projektu edukacyjnego LUBimy muzykę i obecnie organizowane są w żłobkach i klubach malucha. 

 

Terminy koncertów są dostępne w Małym Informatorze Kulturalnym

Top